Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

KGW Świerklaniec

Koło Gospodyń Wiejskich w Świerklańcu powstało 20 kwietnia 1945 roku.

 

Przez pierwsze 8 lat przewodniczącą koła była Pani Maria Sadło.

Pierwsze zebrania członkiń KGW liczące 22 osoby odbywały się w domu Pani Marii, gdzie organizowane były różnego rodzaju kursy gotowania i pieczenia, kroju i szycia, oraz racjonalnego żywienia.

 

W 1953 roku przewodniczącą koła została Pani Helena Bałczyk, która działalność swej poprzedniczki kontynuowała przez kolejne 4 lata.

 

W 1957 roku podczas kolejnych, trzecich wyborów na przewodniczącą wybrano Panią Matyldę Mrozek, która kołem kierowała przez 17 następnych lat. Swoją energią, pasją i poświęceniem powtórnie rozkręciła działalność koła gdzie swoje młodsze i starsze koleżanki uczyła szyć, haftować oraz robić "Girlandy".

 

W 1974 roku nową przewodniczącą została Pani Stefania Czech. Kontynuowała ona zamiłowanie do pracy społecznej swojej poprzedniczki, przez co koło liczyło sobie aż 97 członkiń, które przygotowywały poczęstunki, piekły ciasta, a od 1987 roku dodatkowo prowadziły program artystyczny z mini KABARECIKIEM, który istnieje do dzisiaj. Pani Czech przewodniczącą byłą przez 22 lata.

 

W 1996 roku wybrano Panią Martę Wajdę, która przez kolejne 16 lat była przewodniczącą świerklanieckiego koła. Jednak w związku z pogorszeniem stanu zdrowia w 2012 roku funkcję tę przekazała Pani Eryce Gruszce, która kołem kieruje do dzisiaj.

 

Obecnie Koło Gospodyń Wiejskich ze Świerklańca liczy sobie 43 członkinie. W tym 27 członkiń udziela się w KABARECIKU, który działa prężnie i cały czas aktywnie pracuje. KABARECIK ma na swoim koncie duży dorobek artystyczny. Bierze udział w festiwalach, dożynkach, przeglądach, konkursach i spotkaniach.

 

Koło Gospodyń Wiejskich za swoją działalność także zyskało wiele wyróżnień, pucharów i dyplomów. 15 maja 1987 roku zostało zaproszone na nagranie utworów ze swojego repertuaru do Polskiego Radia. Tego samego roku w Mierzęcicach na III Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych Kół Gospodyń Wiejskich świerklanieckie KGW zdobyło I miejsce.

Pod koniec lutego 2006 roku koło uzyskało od dziennikarza muzycznego Pana Jacka Woleńskiego „Certyfikat Wykładowcy Muzycznej Akademii Zdrowia” wystawiony przez dyrektora GCR „Repty” Pana Krystiana Oleszczyka. Tam też 2 razy w roku od kilku lat KABARECIK występuje dla chorych kuracjuszy.

KGW Świerklaniec zostało również wyróżnione Nagrodą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztofa Jurgiela za wieloletnią pracę i działalność.

 

14 kwietnia 2016 roku Koło Gospodyń Wiejskich ze Świerklańca obchodziło 70-lecie swojej działalności.

Na wszystkich uroczystościach i występach zespołowi na akordeonie przygrywa Pani Genowefa Danecka.

 

Zarząd KGW Świerklaniec:

Eryka Gruszka – przewodnicząca

Marta Wajda – zastępca przewodniczącej

Magdalena Kokot – członek

Krystyna Pyrek – skarbnik

Genowefa Danecka – sekretarz

 

Koło spotyka się w każdy poniedziałek w godz., 17.00 – 19.00

 

 

Link do kroniki KGW Świerklaniec:

https://drive.google.com/drive/folders/1NFtOeIMPLOIAH1qiKSycOPXbFmVACKxl?usp=sharing

 

 

 

 

75-lecie KGW Świerklaniec

75-lecie KGW Świerklaniec

z archiwum

z archiwum

Relacja z wydarzeń organizowanych

przez Gminny Ośrodek Kultury w Świerklańcu

zgodna z regulaminem wydarzeń

 

 REGULAMINY do pobrania

Serdecznie zachęcamy do

zapoznania się z wydarzeniami

organizowanymi  na terenie

naszej gminy przez różne

organizacje i jednostki z nami współpracujące.

 

Zakładka:

Wydarzenia w Gminie

 

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Lipiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny